Czym jest choroba Hashimoto?

Czym jest choroba Hashimoto?

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli choroba Hashimoto – jest najczęstszą przyczyną niedoczynności w krajach wysokorozwiniętych. Niedoczynność tarczycy polega na nieprawidłowym działaniu tego narządu – tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, co ma wpływ na nieprawidłowe działanie całego organizmu. Choroba Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, której towarzyszy stan zapalny organizmu. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn i może występować rodzinnie – jeśli Twoja mama lub babcia ma problemy z tarczycą – warto się przebadać.

Jakie są objawy autoimmunologicznego zapalenia tarczycy?

Do najczęstszych objawów choroby zalicza się:

 • przewlekłe zmęczenie,
 • suchość skóry – szczególnie charakterystyczne pociemnienie skóry na łokciach i kolanach,
 • zwiększenie/trudności z utrzymaniem masy ciała,
 • zaparcia,
 • pogorszenie kondycji włosów i paznokci

Jak diagnozuje się chorobę Hashimoto?

Do rozpoznania choroby Hashimoto niezbędne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych, które pokazują jak działa tarczyca:

 • stężenie TSH, fT3, fT4,
 • przeciwciał przeciwtarczycowych anty- TPO oraz anty – TG
 • a także USG tarczycy

Należy jednak zaznaczyć, że diagnostyką zajmuje się lekarz endokrynolog!

Jaką dietę stosować przy chorobie Hashimoto?

W przypadku nadwagi – skontaktuj się  z dietetykiem, który ustali indywidualną dietę redukcyjną – to bardzo ważne, by dieta była INDYWIDUALNA – dostosowana do Ciebie, Twojej aktywności, innych schorzeń i parametrów. Stosowanie nieprawidłowej diety np. przesadnie ubogoenergetycznej może bardziej zaszkodzić niż pomóc twojej tarczycy.

Na co zwrócić uwagę w diecie, gdy chorujesz na Hashimoto?

 • Białko  buduje hormony tarczycy, dlatego jego odpowiednia podaż jest tak ważna. Dodatkowo wysoka zawartość białka w posiłku zwiększa jego sytość, a co za tym idzie ułatwia redukcję masy ciała. Świetnym źródłem białka jest drób, ryby, tofu, nabiał czy nasiona roślin strączkowych.
 • Błonnik –  jego odpowiednia podaż zapobiega zaparciom, które często współwystępują w tej chorobie, dodatkowo reguluje gospodarkę węglowodanową (poziom glukozy i insuliny we krwi) i obniża poziom cholesterolu. Co więcej, podobnie jak białko zwiększa sytość posiłku, co ułatwia odchudzanie. Błonnik znajdziesz w pełnoziarnistych produktach zbożowych – makaronach, płatkach czy pieczywie, kaszach, strączkach, owocach i warzywach.
 • WNKT (wielonienasycone kwasy tłuszczowe) – mają silne działanie przeciwzapalne, regulują poziom cholesterolu i zapobiegają rozwojowi chorób układu krwionośnego, na które osoby chore na Hashimoto są bardziej narażone.  Źródłem WNKT są oleje roślinne np. oliwa z oliwek czy olej lniany, orzechy i nasiona, awokado oraz tłuste ryby takie jak łosoś czy makrela.
 • Antyoksydanty – są to związki działające przeciwzapalnie, które neutralizują wolne rodniki. Niektóre witaminy antyoksydacyjne wspomagają także pracę tarczycy. Związki te znajdziesz przede wszystkim w warzywach i owocach, zielonej herbacie, przyprawach takich jak cynamon czy kurkuma, orzechach i czosnku.
 • Selen – jest silnym antyoksydantem, dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia stężenia przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowe (anty-TPO) a także zwiększenia proporcji między fT3 a fT4. Pierwiastek ten jest również ważnym składnikiem enzymu, który przekształca tyroksynę (T4) w trójjodotyroninę (T3). Selen znajdziesz w orzechach brazylijskich (tych pochodzących z Kolumbii i Wenezueli), rybach takich jak łosoś czy tuńczyk, grzybach oraz jajach.
 • Jod – wchodzi w skład trójjodotyroniny, dlatego jest niezbędny do prawidłowej produkcji hormonów tarczycy. Bogate w jod są w szczególności ryby i nabiał. Znajduje się on także w soli jodowanej, więc jeśli już po nią sięgasz w sklepie – wybierz właśnie taką.
 • Żelazo – jego niedobór zaburza metabolizm tarczycy. Peroksydaza tarczycowa to enzym, który staje się aktywny dopiero po związaniu hemu, w którego skład wchodzi właśnie żelazo. Ponadto pacjenci z chorobami tarczycy często mają skłonności do niedoborów żelaza. W ten mikroelement bogata jest wątróbka, ryby, jaja, strączki czy pełnoziarniste produkty zbożowe.

A co wyeliminować z diety, gdy chorujesz na Hashimoto?

 • NKT (nasycone kwasy tłuszczowe)  są czynnikiem prozapalnym, sprzyjają rozwojowi nadwagi i otyłości, dodatkowo ich wysokie spożycie przyczynia się do rozwoju chorób układu krwionośnego. Nasycone kwasy tłuszczowe znajdziesz w tłustych mięsach np. wieprzowinie, fast – foodach, pełnotłustych serach, maśle, smalcu czy tłustej śmietanie.
 • Żywność wysokoprzetworzona – jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, dużej ilości soli i cukrów prostych, przez co stymuluje rozwój stanu zapalnego. Takie produkty zawierają też duże ilości kalorii, w związku z czym sprzyjają także rozwojowi nadwagi i otyłości. Są to między innymi chipsy, słodycze, parówki, fast – foody, czy konserwy.
 • Czynniki prozapalne – do tej grupy można włączyć niskie spożycie warzyw i owoców czy stosowanie bardzo niskokalorycznych diet. Tu zalicza się także nadmierne spożycie soli. Warto więc ograniczyć jej spożycie do 5g/dobę.

Czy muszę eliminować gluten i laktozę z diety?

Nie ma wystarczających dowodów naukowych na to, by zalecać pacjentom  z Hashimoto eliminację glutenu i laktozy z diety.

Ale!

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która może współwystępować z innymi chorobami autoimmunologicznymi np. celiakią, nietolerancją laktozy czy alergią na białka mleka krowiego. Nie jest to jednak reguła! Nieprawidłowo prowadzona dieta bezglutenowa czy bezmleczna może być niedoborowa i przynosić niekorzystne efekty dla zdrowia.

Warto jednak w przypadku zaobserwowanie objawów takich jak wzdęcia, bóle brzucha, przelewanie w jelitach czy biegunki zgłosić się do lekarza w celu dokładnej diagnostyki przyczyny tych nieprawidłowości.

O co jeszcze zadbać w chorobie?

 • Suplementacja – badania mówią, że ponad 83% osób chorych na Hashimoto cierpi na niedobory witaminy D, co więcej jej niedobór może sprzyjać autoimmunizacji tarczycy, sama witamina D jest także świetnym antyoksydantem. W przypadku chorych na Hashimoto dobrze sprawdzić się może włączenie suplementacji inozytolem – może pozytywnie wpłynąć na poprawę wrażliwości organizmu na tyreotropinę (TSH). Dobrze sprawdzić się mogą także kwasy tłuszczowe omega-3 czy selenem, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna.
 • Aktywność fizyczna – wspomaga proces odchudzania i jest jednym z czynników przeciwzapalnych
 • Stres – wpływa na pogorszenie jakości snu, zaburzenia mikrobioty jelitowej, jak również zmiany hormonalne w organizmie – staraj się wyeliminować jego źródła bądź znajdź skuteczne metody relaksacji.
 • Używki – te także są silnymi czynnikami prozapalnymi – ogranicz je do minimum.

A w jaki sposób mogę poprawić działanie leków (letrox/euthyrox)?

 • Zachowaj ok. 1h odstępu – po przyjęciu leku (letrox/euthyrox) odczekaj min. 30 minut, a najlepiej godzinę zanim zjesz pierwszy posiłek.
 • Unikaj soi, produktów sojowych i kawy rano – białko sojowe oraz kawa mogą zaburzać wchłanianie lewotyroksyny. Osoby chore przyjmują leki na czczo. Odczekaj więc ok. 3 godziny od momentu przyjęcia leku zanim spożyjesz tofu, czy wypijesz filiżankę małej czarnej.

Podsumowując:

 1. Zadbaj owartość odżywczą swojej diety – włącz do niej sporą ilość warzyw, owoców, produktów z pełnego ziarna i dobrej jakości białka.2. Jeśli masz nadwagę bądź otyłość zastosuj dietę redukcyjną, która pozwoli Ci zmniejszyć masę ciała (dieta musi być indywidualna! Dostosowana do Ciebie, Twoich parametrów i współwystępujących schorzeń – najlepiej udaj się do zaufanego dietetyka).3. Zamiast tłuszczy zwierzęcych wybieraj źródła roślinne – oleje, orzechy, masła orzechowe.4. Co najmniej raz w tygodniu włącz do diety rybę – najlepiej tłustą – np. łososia czy makrelę.

  5. Unikaj żywności wysokoprzetworzonej, słodyczy i fast-foodów.

  6. Nie eliminuj samodzielnie glutenu i laktozy z diety, jeśli nie ma do tego wskazań.

  7. Zadbaj o odpowiednie wchłanianie leków – zachowaj odpowiedni odstęp od posiłku, na 3 godziny po przyjęciu preparatu unikaj produktów, które mogą zaburzyć jego wchłanianie.

  8. Zadbaj o styl życia – zwiększ aktywność fizyczną, zadbaj o ilość i jakość snu, unikaj stresu i używek.

  9. Podchodź do choroby zdroworozsądkowo – to nie koniec świata

Jeśli wciąż temat diety w chorobie Hashimoto jest dla Ciebie zagadką – napisz do mnie. Współpracuję z osobami ze schorzeniami tarczycy. Pomogę też Tobie 

Oceń ten wpis
Oceń ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.